Wynajem auta na wakacje

Na myśl o zasłużonym urlopie aż łezka kręci się w oku. Nareszcie, myślimy. Zbliża się wielkimi krokami. A jest na co czekać… Długie, gorące wieczory przy aromacie owocach morza i długo leżakującym winie. Spacery alejami cyprysów, drzew oliwnych, pośród cudów tamtejszej flory i bogactw Natury – niezależnie od tego, jaki kierunek wybieramy. Może to być gorąca Portugalia, orientalne Bałkany czy nietypowo egzotyczna Skandynawia.

Wybierając podróż zorganizowaną, podczas której doświadczony przewodnik realizuje punkt po punkcie przygotowany plan, nie musimy się niczym martwić. Udając się na wakacje na własną rękę, samotnie, z grupą przyjaciół czy rodziną, mamy sporo do zaplanowania. Miejsca, w których zamierzamy zostać dłużej wymagają rezerwacji noclegu. I trzeba przecież jakoś tam dotrzeć!

Warto wiedzieć więcej

Wynajem auta na wakacje to temat, który można poruszyć dopiero na miejscu, gdy środki transportu publicznego odbiegają od naszych wyobrażeń, rozkłady jazdy nie odpowiadają planom lub koszty poruszania się nimi przez tydzień lub dwa okazują się absurdalne. Równie dobrze jednak można wynająć odpowiednie auto na terenie kraju i nim udać się w zaplanowaną podróż, również za granicę.

W obu przypadkach trzeba rozważyć wszelkie za i przeciw, choć mimo wszystko tych „przeciw” jest nieporównywalnie mniej. Wystarczy uważnie czytać warunki wynajmu, dowiedzieć się jakie niepisane zasady panują w danym kraju, a także na jakich warunkach uzyskać ubezpieczenie i jak przeprowadzić zwrot. W szczególności, gdy planujemy wynajem auta na wakacje w jednym punkcie, a zwrot dziesiątki kilometrów dalej. Wypożyczalnie na całym świecie posiadają własne regulaminy, które musimy przeanalizować.

Co może nas zaskoczyć podczas wynajmu auta?

Limit kilometrów, którego przekroczenie zobowiąże nas do uiszczenia dodatkowych opłat. Ograniczenia z uwagi na wiek kierowcy lub podniesienie z tego tytułu opłat za pojazd. Zasady dotyczące tankowania i rozliczeń za paliwo. Zakres ubezpieczenia auta, dostępny w planie podstawowym wynajmu wakacyjnego i możliwości jego rozszerzenia. Pamiętajmy, że wypadki i kradzieże zdarzają się wszędzie i to, że jesteśmy na wakacjach nie sprawia, że nas nie dotyczą! Część wypożyczalni krajowych nie wyraża zgody na samowolne przekroczenie granic, dlatego warto upewnić się, że wyjazd do innego państwa nie będzie przyczynkiem do nałożenia na nas srogiej kary.

Gdy upewnimy się, że wszystkie zasady wynajmu nam odpowiadają czas na najważniejszą decyzję – wybór auta, które spełni oczekiwania. A pamiętajmy, że to przecież wakacje! Pozwólmy sobie zatem na nieco więcej przyjemności.